Gmina Tworóg – tu żyje się dobrze

Koniec roku zbliża się i nastaje czas podsumowań i wyciągania wniosków. Przeglądamy rankingi i ustalamy, co jeszcze możemy zrobić dla poprawienia jakości życia w naszej gminie. Zgodnie z ogólnopolskim rankingiem Serwisu Samorządowego PAP „Gmina dobra do życia”, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że Tworóg to gmina, w której żyje się całkiem dobrze.

Ranking ten opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk oceniał wszystkie 2477 gmin w Polsce. Wśród wszystkich gmin w Polsce – nasza gmina zajęła 250 miejsce. W swojej kategorii zajęliśmy 65 miejsce (wśród gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców). W województwie śląskim w naszej kategorii lansujemy się na 5 miejscu. Przed nami kolejno : Krzanowice, Boronów, Pietrowice Wielkie i Suszec. W ogólnym rozrachunku (wszystkie kategorie razem) w woj. śląskim przed nami 14 gmin, a z powiatu Tarnogórskiego jedynie Tarnowskie Góry i Ożarowice. Wyniki ogłoszono na stronie : https://samorzad.pap.pl/kategoria/gmina-dobra-do-zycia/o-rankingu Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych.

Honorowy patronat nad Rankingiem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, a także Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unia Miasteczek Polskich oraz Unia Metropolii Polskich.

Data opublikowania: 08:04, 2 grudnia 2021

Kategorie: Aktualności