Obchody Dnia Niepodległości – relacja

9 listopada 2018 r. w przededniu wielkiego Narodowego Święta 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w sołectwie Wojska odbyła się podniosła uroczystość upamiętniająca wydarzenia sprzed wieku.
Uroczystość, na którą przybyło kilkaset osób, połączona została z tradycyjnym w sołectwie dniem Świętego Marcina. Początkiem świętowania było odśpiewanie 4 zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” w Szkole Podstawowej w Wojsce. Była akademia opowiadająca o niepodległych bohaterach, patriotyczne pieśni a także przepiękny biało-czerwony taniec Polskiej flagi. Każdy przybyły gość otrzymał kotylion a każde dziecko balon w barwach biało-czerwonych. Po szkolnej uroczystości wszyscy udali się na zewnątrz, by zobaczyć jak św. Marcin na koniu okrywa płaszczem żebraka. Biało-czerwony korowód za świętym Marcinem przeszedł ulicami od szkoły do sali „pod różą”, gdzie przed wejściem wypuszczono w niebo biało-czerwone balony co sprawiło, że niebo nabrało barw narodowych, by uczcić jeszcze raz pamięć o Niepodległej. Jak co roku obchody były połączone z konkursem plastycznym, pod patronatem Wójta Gminy Tworóg Eugeniusza Gwożdzia. Nie zabrało również słodkich marcińskich rogali a całość połączona była wspaniałą zabawą taneczną skierowaną dla dzieci ale również i dla dorosłych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w organizację obchodów oraz uczestniczyli w tak pięknym świętowaniu zdarzającego się tylko raz na 100 lat jubileuszu Polski.

Fotorelacja

Data opublikowania: 13:16, 16 listopada 2018

Kategorie: Aktualności