Bezpłatna mammografia w wieku 40-75 lat !

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej mammografii dla kobiet w wieku 50-69 lat (w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi) oraz w wieku 40-49 lat i 70-75 lat (finansowane z Funduszy Norweskich – konieczna wcześniejsza rejestracja i skierowanie lekarskie).

Czas i miejsce badania :

6 lipca – Świerklaniec przy remizie OSP, ul. Oświęcimska

12 lipca – Wieszowa (Zbrosławice) przy świetlicy gminnej, ul. Bytomska 154

14 lipca – Miasteczko Śląskie przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ul. Dworcowa 1

Więcej informacji o badaniach oraz wzór skierowania dla kobiet 40-49 lat i 70-75 lat na stronie www.fundusze.mammo.pl.

Na badania w ramach obu programów proszę się rejestrować pod numerem telefonu 58 666 2 444 lub na www.mammo.pl/formularz
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. „Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”

Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (wiek 50-69 lat) jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez NFZ (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Badania wykonywane w ramach finansowania z Funduszy Norweskich (wiek 40-49 lat i 70-75 lat) są wykonywane po okazaniu skierowania lekarskiego od lekarza dowolnej specjalizacji.

Data opublikowania: 09:35, 29 czerwca 2016

Kategorie: Aktualności, Zdrowie