Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej

Uczestnicy uroczystej sesji rady gminy : władze Gminy Tworóg oraz zaproszeni goście, złożyli wieniec, kwiaty i znicze pod pomnikiem Pamięci Ślązaków Ofiar Wojen, Internowań, Wywózek i Prześladowań. Hołd poległym oddał miedzy innymi biorący udział w uroczystości Członek Zarządu Województwa Śląskiego dr Jerzy Gorzelik.

„Jako Ślązacy mamy obowiązek aby o tamtych tragicznych wydarzeniach głośno mówić i nigdy nie zapomnieć.” – mówił w Gimnazjum w Brynku, Wójt Gminy Tworóg Eugeniusz Gwóżdż, zapowiadając prelekcję Jerzego Gorzelika.
Tak obchodzono u nas Dzień Pamięci Tragedii Górnośląskiej, ustanowiony dwa lata temu przez sejmik województwa śląskiego. Poświęcony w czerwcu 2010 roku pomnik przed urzędem gminy, stał się miejscem pamięci, refleksji i czci.

Przeczytaj także na www.tarnowskiegóry.naszemiasto.pl

Nie tylko u nas pamięta się o ofiarach zdarzeń, które miały miejsce na Śląsku po 1945 roku. „W Parku Chopina w Gliwicach upamiętniono ofiary II wojny światowej – Górnoślązaków wywiezionych do Rosji w 1945 r i wszystkie inne ofiary tej tragedii – ich rodziny, zgwałcone kobiety, zamordowanych Ślązaków. Deportacje Ślązaków na Wschód, które masowo odbywały się w 1945 roku, przestały być biała plamą historii” napisano w Dzienniku Zachodnim (żródło www.gliwice.naszemiasto.pl). W sobotę dnia 26 stycznia przez Katowice, Chorzów i Świętochłowice przeszedł piąty Marsz na Zgodę – do miejsca dawnego obozu w Świętochłowicach – Zgodzie (będącego w świadomości mieszkańców regionu, symbolem tamtych wydarzeń).

Data opublikowania: 10:39, 29 stycznia 2013

Kategorie: Aktualności, Kultura