Uwaga – oszuści !

W związku z otrzymaną informacją od jednej z mieszkanek naszej gminy o próbie wyłudzenia pieniędzy metodą „na syna”, prosimy o zachowanie ostrożności oraz o zgłaszanie takich incydentów do tut. komisariatu Policji – link do strony komisariatu do pobrania tutaj, na numer tel. 997 lub 112. W wyniku podobnych oszustw na terenie Polski swoje oszczędności straciło wiele osób, szczególnie starszych. Wysokość straconych pieniędzy to rząd od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przestępcy wciąż modyfikują swoje metody działania. Podają się za różne osoby – od najbliżej rodziny (wnuka, syna. córkę), po funkcjonariuszy publicznych : policjantów, funkcjonariuszy CBŚP. Próbują przekonać rozmówcę, że na przykład spowodowali śmiertelny wypadek. Najnowszą metodą jest „Na bon turystyczny”.
Pamiętaj !

Przez telefon każdy może podać się za kogoś innego niż jest. Zachowaj ostrożność, gdy odbierasz telefon od osoby, która podaje się za krewnego, czy kogoś z ww. osób. Nigdy też nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz i nie przekazuj im pieniędzy. Najczęściej oszuści dzwonią na telefon stacjonarny. Zniekształcony, emocjonalny głos ma spowodować u odbierającego, konieczność szybkiego podjęcia decyzji. Poddani manipulacji (udawanie przez rozmówce : zdenerwowania, płaczu, strachu), tracimy czujność. W takiej sytuacji osoba odbierająca telefon może ulec i chcieć zapłacić konieczną kwotę szybko, bez zastanowienia. Należy niezwłocznie się rozłączyć. To może być oszust!

Nie podajemy danych swoich ani swoich najbliższych! Nie działajmy w pośpiechu! Upewnijmy się, że dzwoniący to nasz krewny – można zadzwonić pod numer jego telefonu i porozmawiać z nim. Koniecznie należy poinformować Policję o takiej sytuacji.

Zgłaszanie takich incydentów Policji, pomoże w ujęciu sprawcy – taką obywatelską postawą wykazali się np. mieszkańcy Krzyżanowic, których informacje przyczyniły się do zatrzymania oszusta. Podajemy link do informacji o tej sprawie : https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/188284,23-letni-oszust-metoda-quotna-wnuczkaquot-w-rekach-raciborskich-kryminalnych.html

Data opublikowania: 10:41, 28 lipca 2020

Kategorie: Aktualności, Ostrzeżenia